Erzincan Belediye Başkanlığı kültür hizmetleri çerçevesinde geleneksel sahne sanatlarımızdan olan Hacivat Karagöz gölge oyununu öğrencilerle buluşturuyor.

Gösteriler 5-9 Ocak tarihleri arasında Belediye Çok Amaçlı Toplantı Salonunda her gün dört ilkokula Kültür Bakanlığı onursal sanatçısı Hemşehrimiz Mahmut Salcan tarafından sunuluyor. Belediyemiz sınırları içerisinde tiyatro salonu bulunan okullara ise kendi salonlarında gösteri sunulacak.

Program öncesinde Karagöz ustası Bal Mahmut lakaplı Mahmut Salcan, minik öğrencilere Hacıvat ve Karagöz oyununun tarihini ve gösterilerde kullanılan materyaller hakkında bilgi veriyor.

Oyunu izlemek için Erzincan belediyesi çok amaçlı salonuna gelen öğrencilerle sohbet eden Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “ Biz belediye olarak kültürümüzü gelecek nesillere taşımak maksadıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bildiğiniz gibi Ramazan ayında da orta oyunu ve Keloğlan gösterilerini hemşerilerimizin beğenisine sunmuştuk. Şimdi de Geleneksel Türk Tiyatrosunun en güzel örneklerinden biri olan Hacivat Karagöz oyununu öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İki haftalık süreç içerisinde onbin kadar öğrencinin gösterileri izlemesi bekleniyor.

Paylaş